Když se dostaví bolest svalů po masáži

21.03.2024
Nechala jsem se svými klienty inspirovat k napsání tohoto článku. S tímto tématem se setkal již každý ve svém životě, kdo navštěvuje pravidelně masáže. Někdy se dostaví euforie, jindy únava, ospalost či bolesti svalů. Pojďme se tedy společně podívat proč se někdy po masáži objevuje bolest svalů.

Příčin proč svalstvo po masáži může bolet je mnoho. Především se může vyskytovat u lidí, kteří na masáže nechodí vůbec, jsou netrénovaní, mají ochablé svalstvo či jsou více zatoxikovaní. Další příčinou proč se to děje můžou být skryté zdravotní problémy o kterých klient sám neví či je vědomě masérovi zatajil. Nebyl dodržen správný klidový režim po masáži či během masáže klient ignoroval svůj práh bolesti atd.... 

Zdravotní stav

Uvědomte si, že jakákoliv masáž je zásah do Vašeho organismu a člověk by měl mít na paměti, že nejde jenom tak někam (př. na kávu). Pokud si nejste jistí svojí zdravotní anamnézou, zeptejte se svého ošetřujícího lékaře na vhodnost masáže. Ať už se léčíte s čímkoliv vždy se raději zeptejte, než aby jste cokoliv podcenili. Je spousta omezení, kdy masáž nesmí být prováděna celkově vůbec a nebo pouze částečně. Nepodceňujte kontraindikace. I masáž má svá jasně daná specifika, kdy ještě ano a když už ne! Pokud už Vám lékař doporučí masáže na zvládnutí Vašich obtíží (kdy se léčíte z různých onemocnění), vždy má na mysli především zdravotnická zařízení nebo fyzioterapeutické masáže. Proto se objednejte raději k nim. 

Ignorování prahu bolesti

I to je věc, která se občas ještě také někdy někde stává. Klient leží na lehátku, masér masíruje, neptá se na nic, mlčí.... Klientovi rudnou bolavá místa, masér dál masíruje stejným tlakem. Klient skřípe zuby, modlí se kdy tohle skončí, drží jak přibitý, div že se nepropadne lehátkem.... Zažili jste to také někdy? Já tedy osobně ne, ale někdy z vyprávění klientů si přesně tohle vyslechnu. Proboha, proč se tohle ještě děje? Je to z důvodů, že klient buď svůj práh bolesti často nezná a nebo se bojí něco masérovi říct. Spíše by mě zajímalo proč klient nic neřekne? Protože se bojí? Má ostych? Nebo nemá k masérovi důvěru? Když nemám k masérovi naprostou důvěru, tak tam nejdu. Když se stydím a bojím něco říct, tak musím na sobě nejspíše zapracovat. Každopádně v průběhu masáže se osobně všech ptám, co ještě je v pohodě a co už není. A upravuji tlak dle určitých preferencí. Každý jsme jiní a sneseme něco jiného. Může se samozřejmě stát, že nebude vyvíjen vysoký tlak na dané místo a přesto masáž může být bolestivá. Stává se to a to poměrně často. Je to dáno tím, že svaly jsou namožené, přetěžené a vznikají v nich svalové bolestivé místa, tzv. trigger pointy. Které se musí upraveným tlakem rozmasírovat a nejlépe prodýchávat. Proto i masáž může bolet. Nebo se může objevit lokální bolest - otok, začervenání, horké místo = zánět (tohle se nemasíruje).

Nebojte se s masérem komunikovat o vyvíjeném tlaku v masírovaných oblastech.

Správný klidový režim

Masáž jako taková působí na organismus 24 - 72 hodin, někdy se uvádí i týden. Takže dojezd masáže je dlouhodobý. Každý den se můžete cítit jinak. Jak už jsem psala výše masáž je zásah do Vašeho organismu. Ať už se jedná o jakýkoliv druh masáže. Proto je nutné dodržet správný klidový režim bezprostředně po masáži i v následujících dnech. O jaký klidový režim se tedy jedná?

  • Dodržet dostatečný odpočinek - tělo potřebuje dostatečný čas na regeneraci, proto se vyhýbejte všem náročným fyzickým aktivitám. Mytí oken, šůrování domácnosti, malování domu, rytí zahrady si přenechejte na jindy. Po masáži si dopřejte odpočinek. 
  • Dopřejte si dostatečný pitný režim - tělo potřebuje vyplavit škodliviny z těla ven, proto nezapomínejte dostatečně pít. Ať už se bude jednat o čistou vodu, džus nebo čaj nic tím nezkazíte. Vyvarujte se požívání alkoholických nápojů či kávy. 
  • Podpořit regeneraci svalů můžete také hořčíkem, draslíkem, vápníkem nebo B. 
  • Snažte se udržet svaly v teple


Regeneraci bolestivých svalů můžeme rovněž podpořit suchým teplem, různými krémy / gely aj...

Pokud svaly stále bolí a jste po první masáži v životě a nijak dál už se o sebe nestaráte (neprotahujete se atd....), bude nutné na masáž dorazit znova.

Vnímejte svoje tělo, přistupujte k němu s láskou a dopřejte si odpočinku po masážích tolik kolik opravdu potřebujete. Nenechte se čímkoliv omezovat či rozptylovat. Vaše tělo to ocení.

Hezké dny Kateřina