Co jsou čakry a proč je důležitá jejich harmonie?

06.01.2023

Čakry jsou energetická centra v těle, kterými proudí prána, neboli životní energie. Pokud je některá vaše čakra zablokována nemůže v těle volně proudit energie, což vytváří nerovnováhu a následně vede k fyzickým, emocionálním a duševním zdravotním problémům.

Čakry byly poprvé popsány v hinduistických védách a v českém významu znamená kolo, kruh nebo otáčení. To vše symbolizuje čakru, která jako vodní vír vody nasává vesmírnou (jang) a zemskou energii (jin), které uvnitř rotují ve spirále a jsou vzájemně propojeny. 

Naše fyzické tělo má sedm hlavních čaker okolo páteře a dalších 25 čakrálních kanálů, které symbolizují tzv. meridiány. Výkonost čaker je závislá ne emocionální rovnováze, energetické otisku inkarnací a výrazně ovlivněna pocity strachu, viny, zloby či míry lásky. Prolíná se v nich minulost, přítomnost i budoucnost. Každou čakru symbolizuje jiná barva. Postupně si představíme všech sedm. Dnes si představíme všechny čakry stručně a podrobněji se podíváme na čakry v dalším článku. 

Kořenová čakra neboli Muladhára - je to kořenová (základní) čakra a nachází se u základny páteře.  Spojuje nás s fyzickým světem. Označuje ji červená barva. Pokud je kořenová čakra otevřená a v rovnováze, budete se cítit klidně, bezpečně a šťastně. Pokud je však čakra zablokována či v nerovnováze, můžete cítit úzkost, zlobu, depresi, nervozitu nebo strach. Také se její nerovnováha často promítá do fyzických obtíží jako jsou zácpa, hemoroidy, zánět tlustého střeva, zánět močového měchýře, neprokrvené prsy u končetin, ledvinové kameny, problémy s kyčelním kloubem atd.

Sakrální čakra neboli Svádhišthána - nachází se pod pupkem, označuje jí oranžová barva. Pokud je sakrální čakra otevřená je centrem radosti, potěšení, nesobeckosti. Vytváří pocity, zvyšuje optimismus a posiluje sexualitu. Pomáhá při zlepšování vztahů s ostatními lidmi. Jestliže je sakrální čakra zablokovaná a nevyvážená jsou lidé emočně nestabilní, necitliví, mají problémy ve vztazích a  nevycházejí dobře s ostatními lidmi. Fyzické obtíže se projevují nemocí dráždivého tračníku, premenstruačním syndromem, cystami na vaječnících, nemocemi prostaty aj.

Solární čakra (Solar Plexus) neboli Manipura - nachází se v místech, kde je žaludek. Označuje jí je žlutá barva a jedná se o centrum fyzické síly. Její správné fungování prospívá trávení, hormonální rovnováze a životosprávě. Získáte sebekontrolu, sebedůvěru, zvýší se fyzická síla a bude se Vám dařit na co sáhnete. Pokud dojde k nerovnováze budete se cítit fyzicky i psychicky vyčerpaní, budete nevyrovnaní či budete cítit pochmurnou náladu. Disharmonie se může projevit ve fyzickém těle cukrovkou, zánětem slinivky břišní, žlučovými kameny, Celiakii, problémy se slezinou a střevy všeobecně.

Srdeční čakra neboli Anáhata - nachází se uprostřed hrudníku. Tato čakra jejíž barva je zelená posiluje pocity lásky, soucitu, empatie, schopnost milovat druhé i sebe sama. Pokud je tato čakra otevřená a v rovnováze přináší nám klid, lásku a pocit štěstí. V disharmonii cítíme bolest, hořkost, zranitelnost. Ve fyzickém těle se často objevují jakékoliv srdeční nemoci. 

Krční čakra neboli Višuddha - nachází se v oblasti hrdla a pomohá nám zlepšovat komunikační dovednosti. Pomůže nám vyjádřit myšlenky, ale vylepší také schopnost naslouchat ostatním. Její barva je modrá. Pokud je čakra v nerovnováze nebo zablokovaná způsobuje negativní myšlenky, stydlivost, strach, trému. Ve fyzickém těle se projeví jako astma bronchiale, hypertenze štítné žlázy, bolesti krku, záněty krčních mandlí, sluchové potíže, zuby, potíže v horních cestách dýchacích, mentální anorexie, skleróza aj. 

Čakra třetího oka neboli Adžňa - tato čakra se nachází mezi obočím na čele a její barva je indigová nebo fialková. Pomáhá nám zvýšit jasnozřivost a empatii. Plně probuzená a harmonizovaná čakra třetího oka nám pomáhá také zlepšit soustředění, pozitivní myšlení a získat kontrolu nad svým životem. Silná intuice vám tak pomůže předcházet a vyhýbat se problémům. V nemocech fyzického těla se disharmonie projeví migrénami, problémy s viděním, záněty dutin a vedlejších dutin aj.

Korunní čakra neboli Sahasrára - jedná se o sedmou, nejvyšší čakru. Najdeme jí na vrcholku hlavy a označuje se růžovou barvou. Pokud je v harmonii má schopnost propojit vaší mysl a tělo božstvím pomocí duchovního spojení. Pokud je však sedmá čakra zablokovaná způsobuje deprese, frustraci, chamtivost, ztracení vůle žít aj. Fyzicky se disharmonie objeví v podobě nemocí - Parkinsonové, depresí, schizofrenií, epilepsií...

Proto se nebojte někdy vystoupit z komfortní zóny a začněte žít život takový jako jste vždy chtěli. Když své sny, naděje, plány, cíle v sobě potlačíte vždy se Vám to vrátí v podobě disharmonie na úrovni čaker nebo ve fyzických nemocech.   

                           Vaše Kateřina