Masáže a vliv na člověka

04.01.2023

Věděli jste, že masáže mají blahodárný vliv nejen na tělo člověka?

Masáž patří k nejstarším léčebným prostředkům v historii lidstva. Nejstarší zmínky o masáži jsou známy z Egypta, Číny a Indie. Už Hippokrates poznal účinky masáže, že vhodnou technikou lze napjaté svaly uvolňovat a ochablé svaly utužovat. Znal také příznivý účinek masáže na krevní oběh, hojení, poranění atd. A my si teď povíme jaký má vliv na zdraví člověka taková masáž v dnešní uspěchané a psychicky vypjaté době. 

Účinky na lidský organismus

Masáž nám přináší 3 druhy účinků - místní, vzdálené, celkové. Všechny tři účinky se navzájem propojují a jeden nelze oddělit od druhého. Vhodně zvolenou masáží jsme schopni dosáhnout reakce těla nejen v místě působení, ale i v místech vzdálených a následně nechat působit účinky po celém našem organismu. 

Místní účinky masáže působí přímo na danou oblast. Pomohou nám odstranit zrohovatělou kůži, podpoří cirkulaci krve, zvýší elasticitu kloubního vaziva, zlepší činnosti hluboko uložených tkání a orgánů v těle, zlepší se vstřebávání otoků, krevních výronů a podpoří nám detoxikaci v těle. 

Vzdálené účinky masáže působí na nervová zakončení, kdy se většinou působí tlakem na reflexní body, aku - body nebo meridiány. 

Celkové účinky masáže působí blahodárně na náš psychický stav, protože se vyplavují endorfiny. Harmonizují napětí svalstva a zrychlují látkovou výměnu (detoxikují).

Jak můžeme vidět, masáž není jen pohlazením naší psychiky a úleva od bolestí namožených svalů. Dobře provedená masáž přenáší účinky na celé tělo a do hloubky. Proto bychom měli využívat schopností  masérů a využívat všech benefitů, které nám svým dotekem mohou přinést.