Jak se orientovat v kosmetických přípravcích

27.12.2022

Naše tělo a pokožka, když se narodíme obsahuje spoustu přátelských bakterií, které se stávají součástí imunitního systému. Tyto bakterie jsou zásadní pro správné fungování kožní bariéry. V dospělosti tyto bakterie ničíme používáním chemických přísad ve formě mýdel, levnou dostupnou kosmetikou, mycími prostředky na nádobí s odmašťujícími sulfáty a konzervačními látkami. Kůže se pak stává náchylnější k různým nezdravým projevům. Pojďme se společně podívat o které složky se jedná a kde je najdeme.

Na začátku nutno říct, že je najdete na zadní straně obalu či krabičky. Obal je buďto označen přímo textem, většinou malým písmem, složení či zkratkou označující složení tzv. INCI. 

V INCI se dovíme, přesné složení a lze z něj i vyčíst, která látka převyšuje nad ostatními, dle toho jak jsou řazeny za sebou. 

V prvé řadě se zaměříme na parafín - označení Paraffinum Liquidum nebo Mineral oil. Jedná se o ropný produkt vyráběný destilací. Vyskytuje se v každé běžně dostupné kosmetice. Dokonce se přidává do kosmetických přípravků určených pro novorozence. Parafín vytváří na pokožce ochranný film. Vzbuzuje u vás pocit promaštěnosti a hebkosti. Nevstřebává se do pokožky. Tím je kůže stále promaštěná, ale postupně přestává vytvářet přirozený kožní maz a ztrácí schopnost regenerace. Při nedostatku parafínu se stává kůže suchou a citlivou. Podobně jako parafín působí syntetické látky s označením PEG (PEG-100 STEARATE), STEARETH-21, Sodium Laureth Sulphate. Silikonové deriváty s koncovkami ICON, ICONE (DIMETHICONE) - pokožku zjemňují, ale vysušují. Konzervační látky parabeny s označením Methyl, Ethyl, Propyl, Isopropyl, Buthyl, Isobuthyl, Pentyl, Benzylparaben vyvolávají alergické reakce. 

Schválně se podívejte jaké složení obsahují vaše kosmetické výrobky, ať už pro děti či dospělé, které doma běžně používáte. Zjistíte, že ropu, syntetické látky, silikonové deriváty, sulfáty, parabeny obsahuje veškerá konvenční kosmetika. Obaly se vyplatí číst, pokud Vám není lhostejné jakým způsobem o svou pokožku pečujete. 

V dalším článku se podíváme jak se označuje přírodní Bio kosmetika a jaké jsou její výhody.